7 Aug 2015

REJESTRACJA NMC - BRYTYJSKIE IZBY PIELĘGNIARSKIE - instrukcja.

DETAILED INSTRUCTION OF NMC REGISTRATION FOR POLISH NURSES IN POLISH LANGUAGE:

REJESTRACJA W IZBACH NMC w Wielkiej Brytanii jest prostsza niż myślisz, pomimo krążących mitów o tym jak jest skomplikowana, wystarczy bardzo dokładnie dostosować się do instrukcji, sprawdzić dokładnie przed odesłaniem, pisać wyraźnie - a prawo wykonywania zawodu w Wielkiej Brytanii otrzymasz bez zbędnych frustracji.




INSTRUKCJA DO REJESTRACJI W NMC - WIELKA BRYTANIA


Otrzymując rejestrację NMC w Wielkiej Brytanii jednocześnie nabywasz cały zestaw praw, obowiązków i odpowiedzialności zawodowej na równi z brytyjskimi pielęgniarkami.

1.W tym momencie rejestrację mogą uzyskać tylko panie z trzema pełnymi latami wykształcenia po 18 roku życia , czyli te pielęgniarki, które mają tytuł magistra, licencjata lub dwuletnią specjalizację. Pozostałe osoby muszą spełniać warunki Dyrektywy Unijnej Art. 33 [2b] 2005/36/EC

SPRAWDŹ SWOJĄ SYTUACJĘ – OTO PROSTY KWESTIONARIUSZ ABY SPRAWDZIĆ CZY TWOJE WYKSZTAŁCENIE ORAZ DOŚWIADCZENIE PODLEGAJĄ DYREKTYWIE: MINIMUM 4 ODPOWIEDZI „ TAK” POZWOLĄ CI NA OTRZYMANIE REJESTRACJI, JEŚLI NIE UZYSKASZ 4 ODPOWIEDZI NA „TAK” TWOJA SYTUACJA WYMAGA INDYWIDUALNYCH KONSULTACJI:

ODPOWIEDZ NA PONIŻSZE PYTANIE
TAK
NIE
1.   Czy posiadasz aktualne prawo zawodu i opłacasz składki w twoich regionalnych izbach pielęgniarskich?


2.   Czy ukończyłaś/eś studia pielęgniarskie w Polsce lub innym kraju będącym członkiem Unii Europejskiej?


3.   Czy ukończyłaś /eś studia pielęgniarskie z tytułem magistra pielęgniarstwa po 2004 roku ?


4.   Czy ukończyłaś /eś studia pielęgniarskie z tytułem licencjata pielęgniarstwa po 2004 roku?


5.   Czy ukończyłaś /eś roczne studia pomostowe na kierunku pielęgniarstwo?


6.   Czy ukończyłaś/eś 2-letnie studia specjalizacyjne w dowolnej specjalizacji pielęgniarskiej ?


7.   Czy ukończyłaś/eś studia pielęgniarskie z tytułem licencjata pielęgniarstwa przed 2004 i pracujesz ciągle w zawodzie co najmniej od 2009 roku do teraz?


8.   Czy ukończyłaś /eś studia pielęgniarskie z tytułem magistra pielęgniarstwa przed 2004 i w ostatnich 7 latach przepracowałaś/eś łącznie 5 lat w zawodzie pielęgniarskim.


9.   Czy twoja kartoteka policyjna jest pozbawiona wpisów o skazaniu cię prawomocnym wyrokiem przeciwko zdrowiu i życiu ludzi?


10.               Czy pracujesz nieprzerwanie w zawodzie pielęgniarki przez więcej niż 10 lat ?



2. Cena rejestracji wynosi na wstępie procesu 110 funtów i na koniec 120 funtów opłaty rocznej ( od 2015); opłacana kartą kredytową pod koniec rejestracji.( on-line przez stronę NMC lub telefonicznie podając dane karty oraz numer referencyjny PRN)

Jeśli nie popełnisz błędów twój proces rejestracyjny nie będzie trwał dłużej niż 3-4 miesiące.

REJESTRACJA KROK PO KROKU:

Krok pierwszy: rejestracja wymaga wysłania pocztą specjalnego formularza imiennego, oto jak go zamówić: należy zamówić sobie imienny formularz rejestracyjny, robimy to on-line wklejając w przeglądarkę  poniższy link: 



Wypełniasz on-line dane w tabelkach: dane osobowe, data urodzenia, płeć, dokładny adres, kraj, kraj ukończenia studiów i zgłaszasz się do rejestracji wybierając kwalifikacje RN1- naciskasz granatową ikonkę na dole formularza wyślij – bardzo proste.

Jest to formularz zgłoszeniowy, NMC powinno odesłać formularz  imienny w ciągu 2 tygodni na adres domowy podany w zgłoszeniu. Jednocześnie NMC  nadaje Państwu numer ewidencyjny PRN, który należy zapisać i podając go będzie można sprawdzać Państwa proces rejestracyjny.



Rada praktyczna: zapisz numer PRN gdyż będzie potrzebny przy sprawdzaniu przebiegu rejestracji.


Krok drugi:  oczekując na formularz z NMC ROZPOCZNIJ ZBIERANIE DOKUMENTÓW I PRZYGOTOWANIE ICH W ODPOWIEDNIEJ FORMIE.

Zwróć uwagę, iż masz kilka form przygotowania dokumentów najlepiej wykonaj listę aby się nie gubić:
- potwierdzenia notarialne – udajesz się do notariusza, który kseruje Twój oryginalny dokument i potwierdza okrągłą pieczątką, iż widział oryginał – robimy to po to aby nie wysyłać do NMC oryginalnych dokumentów – cena ok. 20 zł za dokument ( dowód, paszport, dyplomy ukończenia szkół, prawo wykonywania zawodu.
- tłumaczenia przysięgłe -  tak aby NMC mogło porównać w języku angielskim twoje kwalifikacje ( dlatego jest kopia polska i tłumaczenie przysięgłe niektórych dokumentów) cena 200-300 zł za wymagany zestaw ( dyplomy, prawo wykonywania zawodu, zaświadczenie o niekaralności, 2 zaświadczenia z Izb)
- oryginały – kilka dokumentów wymaganych jest w oryginale wraz z tłumaczeniem przysięgłym- dokumenty, które NMC musi dostać w oryginale to : 2 zaświadczenia z Twoich lokalnych Izb oraz zaświadczenie o niekaralności – ponadto te dokumenty nie mogą być starsze niż 3 miesiące.

 Wymagany zestaw dokumentów:

  • Potwierdzoną notarialnie ( za zgodność) kopie dowodu osobistego lub paszportu

Rada praktyczna: jeśli nie masz paszportu warto go wyrobić gdyż pomaga  również w innych procedurach wyjazdowych , ponadto nie tłumaczysz tych dokumentów przysięgle ani nie wysyłasz oryginałów.


  • Potwierdzoną notarialnie kopie aktu urodzenia, ślubu/rozwodu (jeśli dotyczy.

Rada praktyczna: aby zaoszczędzić poproś o wydanie w urzędzie odpisów  aktów na formularzach europejskich – nie wymagają tłumaczenia i są wydawane za darmo !  Przesyłasz wtedy oryginały.


  • Potwierdzoną notarialnie prawo wykonywania zawodu z Izb Pielęgniarskich+ tłumaczenie przysięgłe ( zarówno potwierdzenie notarialne jak i tłumaczenie robione jest z oryginalnego dokumentu)
  • Zaświadczenia o niekaralności(oryginał) oraz tłumaczenie przysięgłe.      Nie starszą niż 3  miesiące.
  • Potwierdzoną notarialnie kopie dyplomu, licencjata lub magistra wraz z tłumaczeniem przysięgłym ( jeśli ukończono wcześniej liceum pielęgniarskie, studium pielęgniarskie etc- przygotowujemy wszystkie dyplomy, jak również studiów pielęgniarskich pomostowych oraz 2-letnich podyplomowych specjalizacji)


Rada praktyczna:  niektóre uczelnie wydają odpisy dyplomów w języku angielskim, może być to tańsze niż tłumaczenie przysięgłe. Pamiętaj, iż taki odpis dyplomu wysyłasz w oryginale.

  • 2 aktualne zdjęcia paszportowe (podpisane z tyłu imieniem i nazwiskiem oraz numerem referencyjnym z formularza NMC) – zdjęcia muszą być wyraźne.
  • Zaświadczenia z Izb Pielęgniarskich: zaświadczenie o przebiegu pracy zawodowej oraz zaświadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu pielęgniarki/-rza z adnotacją o dyrektywie unijnej, pod która podlega Państwa wykształcenie – wydane przez Izbę Regionalną – (oryginał + tłumaczenie przysięgłe)
  • Potwierdzenie płatności
Wszystkie dokumenty nie będące w języku angielskim, muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego i oryginał tłumaczenia dołączony do dokumentów.
Uwaga ! Panie z edukacją przed 2004 bez specjalizacji czy studiów pomostowych zostaną poproszone przez NMC o dosłanie „School Subjects Transcript” – wykazu godzin praktycznych i teoretycznych w szkole w celu porównania ich z normami unijnymi oraz doświadczeniem kandydata- wysyłamy wówczas ksero potwierdzone notarialnie oraz tłumaczenie przysięgłe. 
NMC POPROSI O TO LISTOWNIE JEDYNIE W WYBRANYCH PRZYPADKACH.

POWYŻSZE DOKUMENTY W ODPOWIEDNIEJ FORMIE WRAZ WYPEŁNIONYM FORMULARZEM NMC WYSYŁAMY POCZTĄ KURIERSKĄ NA ADRES NMC .
Adres:
Nursing and Midwifery Council, 23 Portland Place, London W1B 1PZ, UK


Rada praktyczna: Sprawdź 2 x przed wysłaniem – listę dokumentów oraz poprawność wypełnienia formularza imiennego NMC. ( ZOBACZ KROK TRZECI INSTRUKCJI)


Krok trzeci:

WYPEŁNIANIE FORMULARZA IMIENNEGO:


Przeczytaj formularz bardzo uważnie upewniając się, że wszystko jest zrozumiałe. Otrzymasz również książeczkę ze szczegółową instrukcją, którą też trzeba uważnie przeczytać. Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci w wypełnieniu formularza. Po sprawdzeniu i potwierdzeniu przez nas, że formularz nie zawiera błędów i niewypełnionych pól, możesz wypełnić oryginalny formularz NMC

Opis wypełnienia formularza imiennego NMC: ( kilkustronicowa książeczka )
 

1. W formularzu: strona1/section2: tu wpisujemy wszystkie szkoły medyczne chronologicznie:

-strona2 górna tabelka stawiamy ptaszka w kwadraciku NO

 

-Section3: Self-Declaration by the applicant. Podpisuje i daty wstawia kandydatka osobiście.

-Section4: Declaration of Good Health by Occupational Health Department/ Medical Practitioner. Podpis , data i pieczątka lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza
z przychodni zawodowej

5.Supporting Declaration of Good Character. Wypełnia Regionalna Izba Pielęgniarska do której należy kandydatka.

 6. Supporting Declaration of Good Health – podbija właściwa Izba Pielęgniarek
i Położnych lub inny lekaz zakładowy lub ogólny.

 7. Ostatnia strona to doświadczenie zawodowe od najwcześniejszego
do najpóżniejszego z datami  i  nazwami pracodawców.

8. Ostatnia strona na dole: dane ciała rejestrującego w Polsce          ( izby regionalnej) i dane z Prawa Wykonyawania Zawodu. Numer;

Na dole zaznaczamy kwadracik NO

Rejestracja dla osób podlegających dyrektywie unijnej 33 [2b] 2005/36/EC od momentu poprawnego złożenia dokuemntów powinna trwać ok. 6-8 tygoni, jednak każdy błąd w dokumentach opóźnia proce. NMC informuje listownie o każdym błędzie. Jeśli wszystko zrobicie dokładnie według instrukcji, proces zakończy się bezporoblemowo.

Po wysłaniu wypełnionego formularza imiennego wraz z całym zestawem dokumentów według instrukcji należy wnieść opłatę za weryfikację aplikacji wysokości 110 funtów, co rozpoczyna proces rejestracji ( w sumie od 4 do 10 tygodni)
Opłatę wnosimy za pomocą karty kredytowej ( tłoczonej) telefonicznie podając dane karty, dane osobowe oraz numer PRN aplikacji indywidualnej          ( tel: 0044 20 7333 9333 )
Lub podając odpowiednie dane przez stronę NMC w specjalnym formularzu:

O PROBLEMACH ( BŁĘDACH W DOKUMENTACH, BRAKUJĄCYCH DOKUMENTACH ETC. JESTEŚCIE PAŃSTWO INFORMOWANI LISTOWNIE PRZEZ NMC – WIĘC BRAK KORESPONDENCJI OZNACZA TOCZENIE SIĘ PROCESU – W RAZIE KWESTII DO UZUPEŁNIENIA DOSYŁAMY NMC NIEZWŁOCZNIE)

Krok czwarty: jesteście Państwo informowani o zakończeniu rejestracji, nadaniu numeru PIN oraz o konieczności wniesienia opłaty końcowej: 120  funtów ( metodami jak wyżej).



FAKT WPISANIA DO REJESTRU – czyli otrzymania rejestracji NMC i nadania PIN Number – sprawdzasz na stronie NMC.                                      
 Gdy się pojawi – jesteś zarejestrowana/zarejestrowany.

LINK DO SPRAWDZANIA REJESTRU: KLIKNIJ TU

Zakończenie rejestracji:


NMC wysyła list z informacją o zakoczeniu procesu i prośbą o dokonanie płatności                                             ( ok. 120 funtów od 2015 – jest to opłata roczna.)
Link do informacji o płatnościach i płatności on-line:
Płatności dokonywana jest za pomocą karty kredytowej, płatnośc za rejestrację dokonywana jest np.; telefonicznie w NMC podając numer karty oraz numer PRN. Każdy posiada swój własny numer do rejestracji PRN więc prosimy go zapisać bądź zapamiętać przed wysłaniem dokumentów.

RADY OGÓLNE:
● Formularz NMC zawiera Pani indywidualny numer ( PRN) proszę go sobie zapisać aby mieć ułatwiony wgląd w rejestrację
● Formularz NMC terminuje się po upływie 3 miesięcy a więc dokumenty wraz z formularzem należy przesłać przed upływem 3 miesięcy od otrzymania go.
●Zaświadczenia z Izb polskich oraz zaświadczenie o niekaralności terminują się po 3 misiącach.
Panie, które nie posiadają conajmniej tytułu licencjata muszą dodatkowo dołączyć wykaz przedmiotów i ilość godzin ( School Subjects Transcript) oryginał + tłumaczenie przysięgłe;

WAŻNE: 
Nie skanuj dokumentów ani ich tłumaczeń gdyż zostaną uznane za nieoryginalne; dokumenty wymagane w oryginale  np. List weryfikacyjny Izby pielęgniarskiej  nie mogą być xero ani skanami; pieczątki tłumaczy i notariuszy muszą być oryginalne!

Upewnij się, iż tłumacz przysięgły stosuje inny kolor długopisu niż kolor pieczątki, tak aby dokument nie został uznany za kopie.

Sprawdź dane osobowe w zaświadczeniach wydawanych przez twoje lokalne izby- zdarzają się pomyłki, które w konsekwencji wykryte po wysłaniu spowalniają proces rejestracji.

Upewnij się, iż wysyłasz wszystkie wymagane dokumenty wraz z formularzem, brakujący dokument sprawi, że proces rejestracji wróci do początkowej fazy i znacznie się przedłuży, przygotuj listę kontrolną i sprawdzaj przed wysłaniem.


 ZASTOSOWANIE SIĘ DO INSTRUKCJI UŁATWI REJESTRACJĘ.

DODATKOWE PRZYDATNE LINKI:
Pełna – oryginalna instrukcja rejestracyjna NMC: KLIKNIJ TU


Wzór formularza imiennego NMC: KLIKNIJ TU

zamów  IMIENNY FORMULARZ NMC: KLIKNIJ TU


NMC dla polskich pielęgniarek INSTRUKCJA W JĘZYKU ANGIELSKIM. KLIKNIJ TU



 GOOD LUCK !
Jeśli po przeczytaniu tej instrukcji masz jakiś dylemat odnośnie twoje rejestracji napisz: nursingCEE@gmail.com  
możesz liczyć na poradę 


No comments:

Post a Comment

Thank You / Dziękuję